SIZE-icon-Kjole

Tøj størrelser

SIZE-icon-Shoe

Sko størrelser

SIZE-icon-hælstørrelse

Hælhøjder

SIZE-icon-taske

Taskestørrelser

SIZE-icon-BH

BH størrelser

SIZE-icon-nederdel

Jeans

SIZE-icon-Lukketøj

Smykkelåse

Unikke Outfits!

I begrænset antal

Se mere her…

Sådan måler du

  • Få en ven til at hjælpe dig med at tage målene
  • Mål direkte på kroppen
  • Alle mål er i centimeter
  • Baseret på gennemsnitlig højde på 168-176 cm
A – Brystmål
Mål rundt om brystet, hvor brystet er størst, og hen over skulderbladene.
Hold armene ned langs siden (og husk at have din bh på, når du tager mål)
B – Mål under brystet
Mål rundt om kroppen under barmen. Samme som til bh-størrelse.
C – Taljemål
Mål hele vejen rundt, hvor taljen er smallest. (ca. 5 cm over navlen)
D – Hoftemål
Mål hele vejen rundt, hvor hoften er bredest.
E – Lårmål
Mål rundt om låret 5 cm fra skridtet
F – Indersøm i bukser
Mål benet indvendigt fra skridt til knoen ved anklen.

TØJSTØRRELSER

STØRRELSER32/434/636/838/1040/1242/1444/16
A – BRYST808386909499104
B – Under brystet65687175798489
C – Taljemål62656872768186
D – Hoftemål88919498102107112
F – Benlængde79797979797979
STØRRELSERXXSXSSMLXLXXL
A – BRYST7882869096103110
B – Under brystet63677175818895
C – Taljemål60646872788592
D – Hoftemål86909498104111118
F – Benlængde79797979797979
STØRRELSER24252627282930313233
D – HOFTE85,58890,59395,598100,5103105,5108
F – Benlængde 30″69696969696969696969
F – Benlængde 32″74747474747474747474
F – Benlængde 34″79797979797979797979
F – Benlængde 36″84848484848484848484
E – Lår5051,252,453,654,85657,659,260,862,5
TALSTØRRELSER32343638404244
Alpha-størrelser
XXSXSSMLXL
Jeansstørrelser
2526272829303132333436
Engelske størrelser46810121416
Kropstørrelser788286909499104

Veny jeans

Slim, slim fit, regular?

Se mere her…

Vores jeans

StørrelserEU
XS34
S36
M38
Large40
XL42
XXL44

Veny BH

A, B, C, D, E… skål ?

Se mere her…

BH MÅL

Mål stramt lige under barmen, og sørg for, at målebåndet sidder lige.

BH-STØRRELSE707580
Mål under barmen68-72 CM73-77 CM78-82 CM

SKÅLSTØRRELSER

Der findes ingen lette metoder til at finde den rigtige skålstørrelse. De fleste måleskemaer er misvisende og resulterer i for stor bh-størrelse og for små skåle. Ingen måleskemaer passer til alle – og den rigtige bh-størrelse er den, der passer.

Den bedste måde at finde frem til den rigtige skålstørrelse er at tage en af dine nuværende bh’er og gennemgå afsnittet herunder om bh’er og pasform og gode tips. Hvis du ikke har nogen af de nævnte problemer med pasform, og du kan svare ja til alle de gode tips, så har du også den rigtige bh-størrelse.

Andre størrelser

A-Skål707580
B-Skål707580
C-Skål707580
D-Skål707580
E-Skål707580
F-Skål707580
A-Skål323436
B-Skål323436
C-Skål323436
D-Skål323436
E-Skål323436
F-Skål323436
A-Skål859095
B-Skål859095
C-Skål859095
D-Skål859095
E-Skål859095
F-Skål859095
InternationalSMLXL
EU36384042
UK10121416
France38404244
InternationalSMLXL
EU36384042
UK10121416
France38404244

Gode tips

– Skålene skal være i kontakt med din brystkasse fra midt for, rundt om brystet og ud under armen uden at hvile på brystvævet.

– Bh’en skal passe på de yderste hægter. Alle bh’er giver sig med tiden, og hvis du fra starten skal bruge de inderste hægter, bliver den hurtigt for stor.

– En pushup-bh skal aldrig få brystet til at vælte ud over bh-skålenes overkant, heller ikke når du viser kavalergang. Så har du valgt en for lille skålstørrelse.

– De fleste bh’er kan give mærker rundt om brystkassen – det behøver ikke at betyde, at bh’en er for lille. Hvis din bh slet ikke giver mærker, er den sikkert for stor. Bh’ens underkant skal sidde tæt til kroppen. Den skal selvfølgelig ikke genere eller gøre ondt, men den skal sidde så tæt, at den bliver, hvor den skal være.

– Hvis bh’en får huden til at bule ud over kanten, skyldes det ikke nødvendigvis, at du har valgt en for lille størrelse. En mindre bh-størrelse (målet rundt om brystkassen) kan faktisk komme til at sidde mere glat, fordi den sidder længere nede på ryggen. Bh’en skal sidde i samme højde rundt om kroppen foran og bagpå.

Veny Sko & stiletter

FLADE SKO, LILLE HÆL, SKO MED HÆL ..?
Se mere her..

SKOSTØRRELSER

EURUKUS KVINDERIndvendige minIndvendige max
342421,321,9
35352222,6
364622,723,2
374,56,523,323,9
385,57,52424,6
396824,725,2
407925,325,9
417,59,52626,6
428,510,526,727,2

HÆLHØJDE

hælhøjde-highHeelsFlere af de sko vi tilbyder er med hæl af forskellige type og ikke mindst højde. Her kan du se hvilke højder de forskellige typer sko har. Disse mål tager udgangspunkt i de Engelske og franske modehuses mål

TypeMin. højdeMax. højde
Flade sko0,00 cm2,54 cm
Lille hæl2,54 cm5,08 cm
Sko med hæl5,08 cm7,62 cm
Høj hæl7,62 cm10,16 cm
Meget høj hæl10,16 cm12,70 cm
Mega høj hæl12,70 cm15,24 cm

Veny Jewlery

Ørering, armbånd, halskæde, sæt…?

Se mere her…

Smykkelåse

Smykke slide lås
Slide lås

Smykke s lås
S lås

Smykke magnetlås
Magnetlås

Smykke Karabinlås
Karabinlås

Smykke Hægtelås
Hægtelås

Smykke Fjederlås
Fjederlås